Tápmustra 1.

Tápmustra 1.

Hipoallergén tápok…

A kutyának, mint eredetileg vadászó állatnak, természetesen magas a fehérje igénye. Emellett szüksége van megfelelő minőségű és mennyiségű zsírra, hiszen ebből fedezi még az energiájának nagy részét a fehérje mellett. Valamint kevés szénhidrátra, rostra.

A jó kutyatáp egészen, vagy legalábbis nagyobb részt állati fehérjéből fedezi a kutya fehérje igényét.

Azaz, ha azt olvassuk a táp címkéjén, hogy legelső helyen gabonafélék és melléktermékek szerepelnek, máris láthatjuk, hogy nem egy szuper prémium tápról van szó, hanem egy fenttartó tápról. Hiszen akkor nagyrészt szénhidrátot, és állati helyett növényi fehérjékből áll a zsákon csillivilin feltüntetett nagy százalékú fehérje.

 

A minőségi hipoallergén kutyatápoknál az a legfontosabb, hogy egyfajta állati és lehetőleg egyfajta szénhidrát forrás legyen. Tehát a legelső helyen szerepeljen a pl. bárányhús, vagy bárányliszt, szárított bárányhús stb. Sok esetben első helyen szerepel a friss hús, második helyen a szárított.

Ha úgy szerepel csupán, hogy hús és állati eredetű melléktermékek, akkor tegyük félre azt a tápot, mert allergiás kutyusunk számára nem lesz megfelelő. Hiszen az egyéb állati melléktermékek, amelyek a jelenlegi jogszabályok vonatkozásában magukba foglalják az emésztőtraktus tartalmát (!) is, a bőröket, az irhát, gyapjút, szőrt, tollakat, tojáshéjat valamint a többi „alkatrészt”. Nem túl gusztusos ugye?

Figyeljünk oda az elnevezésre is! Hiszen az olcsóbb tápokra már akkor is ráírhatják, hogy marhás, ha az több mint 4 % marhát tartalmaz. (a többi % persze csirke általában).

Ezért mondjuk mindig, hogy címke olvasás, címke olvasás!

Ugyanez igaz a szénhidrát források megjelölésére. Egy minőségi hipoallergén tápon, ha nem is százalék pontossággal írják ki, hogy az adott tápban mennyi a burgonya, vagy rizs mennyisége, de azért a pontos elnevezést el kell várni. Hiszen az, hogy gabonafélék, sok mindent takarhat. És ha ki szeretnénk zárni bizonyos allergiaforrásokat, akkor ez nem fog sikerülni.

Sok esetben, a szuperprémium tápokban a hús, szénhidrát, zsírforrás mellett egyéb kiegészítők is szerepelnek. Gondolunk itt a zöldségekre, gyümölcsökre, gyógynövényekre stb. Ezek egyrészt ízletessé teszik az eledelt szeretett négylábúnk számára, másrészt pl. antioxidánsok, vitaminok alapanyagai. A túl sok gyógynövény sem jó, hisz keresztreakciók is felléphetnek. Allergia ezekre az alkotórészekre ritkán, de előfordulhat.

Nem mindig az a legjobb kutyatáp, amelynek a reklámját olvassuk vagy látjuk folyamatosan. Sokszor ezek a tápoknak „nagyobb a füstje, mint a lángja”, ahogy mondani szokás.

Az állatorvosi gyógytápok egy része hidrolizált formában tartalmazza a kutyák számára szükséges fehérjét. A hidrolizálás azt jelenti, hogy a hosszú fehérjeláncolatot feldarabolják, és ez által már nem okoz a kiskedvenc számára allergiás tüneteket. Nagyon felkapott lett bizonyos tápcsaládnál a hidrolizált tollfehérje használata. Igazából az ötlet maga nem rossz. De ha egy olyan egyszerű módon elkerülhető a csirke allergia, hogy egy másik fajta állati fehérjét adunk négylábúnknak, miért adnánk a csirke tollát neki hidrolizált formában? Ráadásul cseppet sem pénztárca barát módon.

Persze sokan esküsznek rá, de mi inkább annak a hívei vagyunk, hogy válasszunk egy olyan tápot, amely mind a gazdi anyagi keretébe belefér, mind a kutyának is megfelelő. Sok esetben az is elég, hogy egy olyan fehérje forrást választunk, amellyel kiskutyánk még nem találkozott azelőtt, pl. strucchús, lóhús.

Összegezve: Alaposan olvassuk el mindig a címkét, ha étel allergiás kedvencünk számára válogatunk tápot. A jó kutyatáp az apróbetűs részletekben rejlik!

A mi ajánlatunk

Szeretnénk bemutatni nektek különböző árkategóriában, megbízható hipoallergén tápokat, amelyek mind általunk, mind rengeteg gazdi által le lettek tesztelve már.

Nálunk első helyen a Perro tápcsalád …. Ezt nagyon sokan használják, jó eredmények vannak allergia esetén, elég jó a minőségük is.

Brit Care: évek óta No. 1. a keresett hipoallergén tápok között a márka. Kevesen jeleztek vissza gyors eredményt ennél a tápnál, de ha minimális az allergia, a csirkezsír miatt akár adható is, hiszen ez az összetevő a legtöbb esetben nem allergizál. Mi viszont inkább a csirkezsír mentes tápokat favorizáljuk.

Happy Dog Africa: az extrémebb ízek kedvelőinek bevált tápja, amely strucchúst és burgonyát tartalmaz.  A mindenféle fehérjére allergiásoknál érdemes kipróbálni, mivel strucc hússal nem valószínű, hogy találkozott a kutyus eddigi élete folyamán.

N&D tápcsalád: szintén nagy közkedveltségnek örvend kutyás berkekben. Ezek közül is mi talán a GRAINFREE azaz gabonamentes családját emelnénk ki. Allergiás kutyáknak a márkától szerintünk a legjobb a monofehérjés N&D quinoa vadhússal. A legnépszerűbb pedig a bárányos-áfonyás sütőtökkel. A táp tojást és heringet is tartalmaz, ezért monoprotein táplálásra nem ajánljuk!

Panzi Fitactive család: szerintünk fantasztikus, hogy akkor is találsz megfelelő tápot hipoallergén kedvencednek, ha a „támogatjuk a hazait” elveket követed. Ezek a tápok mind csirke és gabona mentesek és emellett pénztárca barátok. A kedvező áru termékek között a legnépszerűbb a Fitactive Hypo Lamb. Csirkeallergiás kutyáknak fantasztikus választás, ebben még kukorica megtalálható, de az ára bőven 1000 Ft/kg alatt van.

Cricksy Dog Ted: a feltörekvő magyar márka zseniális marketingjével elmondása szerint bárányos-rizses tápja kiválóan alkalmas érzékeny kutyák etetésére. A tápok alacsonyabb hústartalmúak . Ebben a tápban is találhatóak vitaminok és ásványi anyagok, amelyek jótékony hatással vannak a kutyusok szervezetére. Mi gabonaallergiás kutyáknak nem ajánljuk, mert az összetevők listáján feltárt gabonákat is feltüntetnek.

” Összetevők: Állati fehérjék, állati zsiradék, feltárt gabonák, rizs, növényi részek, ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmazó premix: A-vitamin (retinil-acetát), D3-vitamin (kolekalciferol), E-vitamin (all-rac alfa-tokoferil-acetát), kalcium, foszfor, cink (cink-szulfát, monohidrát), vas (vas (II) -szulfát, monohidrát), mangán (mangán (II) -oxid), réz (réz-szulfát-pentahidrát) és jód (kalcium-jodát, vízmentes).
A hipoallergén változatban már nem található az összetevők között Gabona, de alacsonyabb 20% hústartalom mellett rizs és kukoricát is tartalmat. Ebben az árkategóriában (1590Ft/kg) már elvárható, hogy a kukoricát ne találjuk meg az összetevők között.

Purina Proplan: A táp szénhidráttartalma igen magas, amire a kutyáknak húsevő emésztésük miatt egyáltalán nincs szükségük. Ez a szénhidrátforrás pedig legnagyobb részben kukoricából áll a tápban. Csak a hozzávalók között szét van bontva a következőkre. Ezek kukoricaliszt és kukoricaglutén, amelyek mind kukorica, tehát a legnagyobb mennyiségben található a tápban a hús mellett (17% is kevés ebben az árkategóriában). Sőt, emellett még szója is található benne, amely szintén nem túl egészséges a kutyák számára.

Folytatjuk a tápokat és jönnek majd az állatorvosi tápok is.

Hozzászólásban, emailben jelezzétek nekünk, ti mivel etettek és milyen tápok mellett értetek el tuti eredményt a Humaccal. Segítsük együtt a Humacot és a még szenvedő négylábú családtagjainkat.

Köszönjük a segítséget a cikk összeállításában a https://www.kutyakajas.hu/ oldalnak.

Ezeket is érdekesnek találhatod

Zora és az 50 km túra…
Zora és az 50 km túra…
Szerintem lehet abban valami, hogyha szereted, amit csinálsz, akkor kapsz mindig ötleteket, sokan sugallatnak, a művé...
Olvass tovább...
Ételintolerancia/hisztamin allergia
Ételintolerancia/hisztamin allergia
Az utóbbi években egyre erősebben megfigyelhető, hogy bizonyos ételek fogyasztása allergiás jellegű tüneteket válthat...
Olvass tovább...
Mire figyeljünk, ha új kölyökkutya érkezik a családba?
Mire figyeljünk, ha új kölyökkutya érkezik a családba?
Szeretnénk néhány tanácsot adni kezdő állattartóknak, mit és mire kell figyelni, ha új családtag érkezik. Mikor megér...
Olvass tovább...